Açık Halı Saha

Açık Halı Saha

Suni Çim Açık Halı Saha Yapımında Lider Dizayn Spor

Açık Halı Sahalar

Açık halı saha, çelik kolonları demir tellerle çevrilmiş üstü açık spor kompleksidir. Açık halı saha, genellikle bahar yaz aylarında ve daha az yağış alan bölgelerde tercih edilmektedir.

Açık halı saha yapımı, az sayıda kişilerin oluşturduğu takımların birbiriyle mücadelesi için düşünülmüş sahalardır. Mini halı sahalar adından da anlaşılacağı üzere diğer sahalara göre daha küçük boyutlardadır. Açık halı sahaölçüleri minimum 20mx40m ve maksimum 30mx50m olarak ölçeklendirilmiştir.

Ticari açık halı saha yapımı için genel olarak tercih edilen ölçüler ise 25mx45m ve 30mx50m’dir. Bu ölçülerdeki halı sahalarda genelde 6×6 ve 7×7 kişi rahatça maç yapabilmektedir.

Açık halı saha yapımında lider Dizayn Spor, açık halı saha yapımı ile gençleri hem spora teşvik ediyor hem de şehir hayatının bunaltıcı görüntüsünü yok eden yeşil alanlar yaratıyor.

0
97

ÜLKE

0
12500

SPOR TESİSİ YAPIMI

0
10000

FUTBOL SAHASI

Açık Halı Sahanın Dış Dizaynı

Açık halı saha yapımı, PVC kaplamalı tel örgülerin çevrilmesinin ardından çelik kolonların üstüne yerleştirilen aydınlatmalar ve saha dışında opsiyonel olarak yerleştirilen seyirci koltukları ile beraber mini bir futbol sahası görünümüne sahip olur. Dizayn Spor olarak, açık halı sahaya yerleştirilecek seyirci koltuklarını müşterilerimizin tercih ettiği renklerde yapmaktayız.

Açık Halı Sahanın İç Dizaynı

Açık halı sahalar iç dizayn olarak suni çimlerin bittiği yerlere PVC kaplamalı demir tel örgüler atılır. Açık halı sahanın iç kısmına ise 15cm x 15cm göz aralığına sahip; özel paraşüt ipinden örülmüş tavan ağı gerilir; bu maç esnasında futbol topunun dışarıya çıkmasını engellemek için yapılır. Açık halı saha projesinde müşterilerimizin isteklerine göre dijital skorbord da yapılmaktadır.

Açık Halı Saha Yapımı Aşamaları

11

Zemin Hazırlığı

Açık halı saha yapımındaki ilk iş zemin yapımıdır. Açık halı sahanın zemini tamamen düzeltilmeli, çökme tehlikesine karşı zemin iyice sıkıştırılmalıdır. Bu işlem için harita mühendislerinden yardım alınarak kazıklar çakılır ve iş makinalarıyla bir kazı yapılır. Kazı yapılan bölgede kalıplar çakılır ve inşaat demirleri kalıplara yerleştirilir. Bunların yanı sıra 70cm x 25cm genişliğinde beton dökülür ve beton çerçevenin iç kısmında kalan boş alana da mıcır dolgu boşaltılır. Mıcır dolgu açık halı sahalarda, 15cm kalın mıcır ve 10cm ince mıcır olmak üzere toplam 25cm yüksekliğinde olmalıdır.  Zemin işlemi böylelikle tamamlanır.

22

Çelik Konstrüksiyon Aksamın Yapılması

Açık halı saha yapımında zemin işlemi bittikten sonra çelik konstrüksiyon kurulumu işlemine geçilir. Kazıkların çakıldığı yerlere 3 metre aralıklarla çelik kolonlar döşenir. Çelik kolonlar döşendikten sonra bütün hepsi sıralı olarak birbirine kaynaklanır. Boyama işlemi yapılır ve açık halı sahanın temel iskeleti hazır hale getirilir. Bu işlemler özenle yapılmalıdır. Eğer ince demir borular kullanılır ve kaynak işçiliği yetersiz kalırsa, açık saha demir konstrüksiyonu zaman içinde tavan ağının da etkisiyle içe doğru eğilme yapar ve kötü bir görüntü oluşturur.

33

PVC Kaplı Demir Tel Örgülerin Yapılması

Açık halı sahanın iskeleti kurulduktan sonra PVC kaplı demir tel örgüler çekilmeye başlanır. Açık halı saha yapımında bu süreç de çok ince detayları olan bir iştir. PVC kaplı demir tel örgüler had safhada özen gösterilerek takılmalıdır. Aksi takdirde zaman içinde bombelenme yaşanılabililir ve bu da açık halı sahanın kötü bir görünüme sahip olmasına neden olabilir. Bu işlem açık halı saha kurulumunda iskelet için son işlemdir.

44

Halı Saha Aydınlatma Işıklarının Yapılması

Açık halı saha aydınlatmaları, çelik konstrüksiyonların üstüne yerleştirilir ve profesyonel futbol sahaları gibi her yer eşit ışık alacak şekilde ayarlanır. Açık halı sahada her yere ışık değmelidir. Bu sayede açık halı saha çok daha gerçekçi görünüme sahip olur. Aydınlatma sistemi açık sahaların daha çok müşteri çekmesine neden olmaktadır.

55

Suni Çim Halının Serilmesi

Altyapı ve iskeleti biten açık halı saha yapımının son aşaması, suni çim halının serilmesidir. Reglajı yapılmış mıcır üstüne geotekstil kırçıllı keçe bolca ıslatılarak zemine serilir. Serilen keçe üstüne ise 55mm suni çim serilir. Suni çim üstüne önce silis kum dolgu ardından ise isteğe göre gri veya siyah granül atılır ve artık açık halı saha kulanıma hazırdır.

Tecrübeli Dizayn Spor ekibinden açık halı saha yapımı konusunda bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Açık Halı Saha Ölçüleri

  • 18m * 36m = 648 m² (çok amaçlı)
  • 20m * 40m = 800 m²
  • 25m * 40m = 1000 m²
  • 25m * 45m = 1125 m²
  • 27m * 47m = 1269 m²
  • 30m * 50m = 1500 m²

Açık Halı Saha Yapım Maliyeti

Açık halı saha projelerinizi anahtar teslim olarak yapmaktayız. Açık halı saha yapım maliyeti; sahanın ölçülerine, kullanılacak suni çim modeline, çelik aksamı ve PVC kaplı demir tellerin miktar ve kalitelerine göre değişiklik göstermektedir. Tecrübeli Dizayn Spor ekibinden açık halı saha yapımı konusunda bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.