Bisiklet Yolu

Bisiklet Yolu

Bisiklet Yolu Yapımında Uzman Dizayn Spor

Bisiklet Yolu

Bisiklet yolu; ulaşım, gezinti ve spor yapmak amacı ile yaya ve motorlu araç trafiğini aksatmadan bisikletlilerin emniyetli bir şekilde kullandığı yoldur.

Dizayn Spor, bisiklet yolları yapımı konusundaki bilgi birikimi ve tecrübesini işin projelendirme safhasından anahtar teslimi yapımına kadar müşterilerine sunmaktadır.

BİSİKLET YOLUNUN PROJELENDİRMESİ

– Yapılması planlanan bisiklet yolu nereye yapılacak?

– Yapılması planlanan bisiklet yolu kaç şeritli olacak?

Yaya kaldırımındaki bisiklet yolunda enine eğim taşıt yolu tarafına doğru olacak şekilde yapılmalı ve yağmur sularının birikimi engellenecek % 0,5 şekilde yağmur suyu drenajı yapılmalıdır.

BİSİKLET YOLU BOYA ve CİLASI

Asfalt Boyası; Mavi RAL 5015 renkte, Su bazlı, akrilik esaslı, çimento ve silis dolgulu çift kompenantlı olup, tek setli ambalajlar ile piyasaya arz olur. Ağırlığı 27.50 kg olup ortalama 18 m² alan boyar. Mevcut asfalt yüzeyine iki kat olarak uygulanır, asfaltı 3 kat mukavim hale getirir, su bazlı olduğu için asfaltdaki yüzey çatlamalarını önler, yarı mat olup kaymayı önler,

Asfalt Boyası Cilası; Mavi RAL 5015 renkte, su bazlı akrilik esaslı olup, plastik ambalajlar ile satılır. İki kat uygulanan asfalt boyası üzerine püskürtme yöntemi ile asfalt boyası cilası; Mavi RAL 5015 renkte, su bazlı akrilik esaslı olup, plastik ambalajlar ile satılır. UV ışınlarını yansıtma ve su geçirmezlik özelliğe sahiptir.

Bisiklet Yolu Yapım Aşamaları

11

Alt Temel Uygulaması

Bisiklet yolu güzergahının alt zemini aşağıdaki malzemelerden bir tanesinin tercihi ile olur; A- Plentmix dolgu malzemesi B- Tek teçhizatlı B.Arme Betonu C- Binder asfalt ile.

22

Çelik Konstrüksiyon Aksamın Yapılması

Açık halı saha yapımında zemin işlemi bittikten sonra çelik konstrüksiyon kurulumu işlemine geçilir. Kazıkların çakıldığı yerlere 3 metre aralıklarla çelik kolonlar döşenir. Çelik kolonlar döşendikten sonra bütün hepsi sıralı olarak birbirine kaynaklanır. Boyama işlemi yapılır ve açık halı sahanın temel iskeleti hazır hale getirilir. Bu işlemler özenle yapılmalıdır. Eğer ince demir borular kullanılır ve kaynak işçiliği yetersiz kalırsa, açık saha demir konstrüksiyonu zaman içinde tavan ağının da etkisiyle içe doğru eğilme yapar ve kötü bir görüntü oluşturur.

33

Tip 0-5 Asfalt Serilmesi

Min. 5 cm. sıkışmış kalınlıktaki Tip 0-5 veya Tip-2 aşınma Asfaltının mini finisher ile bir kenarına doğru meyille serilip, uygun silindirler ile sıkıştırılması.

44

Asfalt Yüzeyinin Boyanması

Mevcut asfaltın toz ve kirlerden temizlenmesini müteakip; TSE belgeli, su bazlı akrilik esaslı, çimento ve silis dolgulu Mavi RAL 5015 renkli Asfalt boyası ile ikiKat halindeboyanması, son kat olarak; UV ışınlarını yansıtıcı ve su geçirmezlik özelliğe sahip Mavi RAL 5015 renkli akrilik kaplama ile cilalanması.

55

Kenar Çizgileri ve Logoların Yapılması

Bisiklet yolu tek kenar ve orta çizgilerinin klor kauçuk soğuk yol çizgi boyası ile düz ve kesikli olarak çizilmesi, bisiklet logosu ile yönlendirme oklarının belirli aralıklarla yapılması.

Tecrübeli Dizayn Spor ekibinden bisiklet yolu yapımı konusunda bilgi ve fiyat teklifi alabilirsiniz.

Dizayn Spor “Sportif Yapılar İnşa Eder”

Spor sahaları yapımı ve spor zeminleri çözümleri konusunda uzman Dizayn Spor’un tecrübeli kadrosundan suni çim halılar, dekoratif suni çim, spor zeminleri, spor ekipmanları ve anahtar teslim spor saha yapımı ile ilgili fiyat teklifi isteyebilirsiniz.