AKRİLİK TENİS KORTU ZEMİN BOYASI VE ÖZELLİKLERİ

AKRİLİK TENİS KORTU ZEMİN BOYASI VE ÖZELLİKLERİ

Akrilik Tenis Kortu Zemin Boyası ve Özellikleri Nelerdir?

Akrilik Tenis kortu zemin boyası olarak kullanılan su bazlı akrilik boya, ayrıca bir çok alanda daha kullanılmaktadır. Akrilik boyanın taşıdığı nitelikler, ona pek çok kullanım alanı sağlamaktadır.

Akrilik Tenis Kortu Zemin Boyası Özellikleri

-Bütün akrilik boyalar su bazlıdır, bu nedenle uygulaması kolaydır. Çözücü olarak su eklenir. Zararlı solventlere ihtiyaç duyulmaz. Direkt olarak da uygulanabilmektedir.
-Genellikle dış mekanlarda uygulanır. Dış etkenlere karşı dayanıklı bir spor zemin kaplama türüdür.
-Boya olarak uygulandığı için her türlü (bozuk olanlar dahil) yüzeye uygulanabilir. Girinti çıkıntılar uygulama açısından sorun teşkil etmez.
-Akrilik spor zemin boyası beyaz renklidir. Renklendirmek açısından içine istenilen renk eklenerek karıştırılır. Bu nedenle geniş bir renk yelpazesi oluşur.
-Akrilik boya uygulandığı zeminde hızlıca kurur ve zemine yapışır.
-Akrilik boya düz beton zemine uygulanabilir.
-Zemine ilk olarak astar uygulanmalıdır, astarın üzerine de “resurfacer” denilen katman uygulanmalıdır. Bu katmanın üstüne de, eğer “Cushion akrilik” türü tercih edilmişse, granül tozu karışımı uygulanmalıdır.
-Astar üzerine boya, genel olarak 2 veya 3 kat olarak uygulanır ve 2-3mm kalınlıkta bir zemin oluşur.
-Akrilik boyanın “Cushion akrilik” zemin olarak adlandırılan türünde, akrilik zeminin ilk tabakasına daha önce bahsedildiği gibi SBR granül tozu eklenerek esnek bir zemin elde edilir. Spor için oldukça verimli bir zemindir.
-Akrilik zemin boya, sayılan bu aşamalar göz ardı edilerek bilinçsizce ve yüksek kar amacıyla malzemeden kaçılarak yapıldığında zemin kısa sürede solacaktır ve maalesef buna örnek teşkil edecek uygulamalar hiç de az değildir. Doğru bir uygulama için Dizayn Spor’u arayabilirsiniz.