HALI SAHA SUNİ ÇİM BAKIMI KLAVUZU

HALI SAHA SUNİ ÇİM BAKIMI KLAVUZU

Halı Saha Suni Çim Bakımı Klavuzu

Halı saha suni çim bakımı ticari saha sahiplerinin ve nizami sahası olan spor kulüplerinin dikkat etmesi gereken ciddi bir husustur. Halı saha suni çim bakımı konusunda göz ardı edilemeyecek 4 önemli maddeyi sizin için tespit ettik.

4 Aşamada Halı Saha Suni Çim Bakımı

1- Halı saha sıcak günlerde futbol oynanmadan 1-2 saat kadar önce sulanmalıdır. Bunun sebebi açık halı sahalarda güneş altında kalan fibrile veya monofilament ipliklerin ısı nedeni ile yumuşaması sonrasında üzerinde kramponlar ile yoğun bir spor faaliyeti olduğunda ipliklerin uçlarından kopma riskini azaltmaktır. Islatılan iplikler serinleyerek daha mukavemetli yapılarına geri dönerler. Bir diğer sebebi ise sporcu sağlığıyla ilgilidir. Sıcakta kendini salan sentetik çimin sürtünme katsayısı da artar ve sporcuların kayması gereken yerlerde aniden durmasına bu da burkulmalara neden olmaktadır. Sentetik çim halı saha zeminlerinde bu gibi sorunların yaşanmaması için maçtan birkaç saat önce zeminin tamamen ıslatılması faydalı olacaktır.

2- Özel kalın plastik telli endüstriyel bir fırça ile suni çim halı zemin periyodik olarak fırçalanmalıdır. Bu işlem ortalama iki haftada bir bütün zemine uygulanmalıdır. Fırçalama işlemi sahadaki granülü dengelemek ve daha stabil bir zemin elde etmek için önemli ve basit bir çözümdür. Halı saha fırçalama için otomatik bakım makinemiz mevcuttur. Lütfen fiyat sorunuz. Hemen sipariş edebilirsiniz.

3- Halı saha zemininin bir diğer önemli katmanı ise SBR veya EPDM granül katmandır, hemen suni çimin içinde görünür ve çim halı saçaklarının 1-2cm altında bulunur. Zemine esneklik ve denge sağlar. Üzerinde maç yapıldıkça granül çeşitli etkenlerden dolayı azalmaktadır. Firmamızın tavsiyesi ortalama 6 ayda bir granül eklemektir. Granül fırça ile sahaya yedirilir. Saha ölçünüze göre kaç kilogram granül eklenmesi gerektiğini teknik ekiplerimizden öğrenebilir bu işlem için fiyat isteyebilirsiniz.Bu işlemler için halı saha bakım makinesi mevcuttur. Sipariş için bizi arayabilirsiniz.

4- Çim halı zemin çok hassas bir zemin türü olmasa da sahaya giren yabancı maddeler ve çöpler, zamanla zemine zarar verebilmektedir. Bu nedenle sahadaki küçük taş, çakıl, metal artıkları gibi yabancı maddeleri sık sık toplamak gereklidir. Sahada sigara içilmesine izin verilmemelidir. Ayrıca dişli krampon da zemine zarar vereceği için sadece halı saha ayakkabısı kullanıldığından emin olunmalıdır.

Halı Saha Suni Çim Bakımı Neden Önemlidir?

Halı sahalar ticari olsun olmasın büyük bir yatırım ve özveri ile yapılan spor alanlarıdır. Ülkemizde en çok tercih edilen oyun olarak çok rağbet gören alanlardır. Gençlerin spora yönelmesi ve yeni yeteneklerin keşfi için her zaman yüksek performanslı aynı zamanda kaliteli sentetik çim zeminlerin korunması önemlidir.

Halı saha bakımı, bazılarına gereksiz bir masraf kapısı olarak değerlendirilse de gerçek böyle değildir. Sentetik çim halı bakımı zeminin ömrünü 2-3 sene kadar uzatabilir. Yani daha sık halı değişimindense halı saha bakımı yaptırmak daha ekonomik olacaktır. Halı saha suni çim bakımı, halı saha yapımı kadar önemlidir.