BASKETBOL SAHASI YAPIMI BİLİNMESİ GEREKENLER

BASKETBOL SAHASI YAPIMI BİLİNMESİ GEREKENLER

Basketbol Sahası Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Basketbol sahası yapımı hakkında bilinmesi gereken teknik bilgileri ve zemin çeşitleri ile ilgili bütün bilgileri yazımızda bulabilirsiniz. Dizayn Spor olarak firmamızın uzun süreli basketbol sahaları yapımı, tenis kortları yapımı ve halı saha yapımı tecrübeleri bulunmaktadır.

Basketbol, oynaması da izlemesi de haz veren birçok kişiye göre dünyanın en güzel spor dallarından biridir. “Dünyanın en güzel spor dallarından biri” kabul edilen basketbolun oynandığı spor parke ve diğer zeminler de elbette kaliteli olmalıdır.

Zeminde topun rahat bir şekilde sekmesi, sporculara kaymalara bağlı sakatlanmalar yaşatmayacak bir zemin olması, olası düşme anlarında sporcuların canını yakabilecek pürüzlü bir zemin olmaması basketbol sahalarında aranılan özelliklerdendir. Bu bakımdan zemin oldukça önemlidir.

Basketbol Sahası Türleri Nelerdir?

Basketbol sahası yapımı hakkında bilgi sahibi olunması gereken bir diğer alan ise türleridir. Basket sahaları üstlerinin açık veya kapalılığı esas alınarak ikiye ayrılır. Açık veya kapalı spor salonu şeklinde gruplandırılan bu sahaların en yaygın olanları açık sokak basketbolu alanlarıdır.

Basketbol sahası ölçüleri nelerdir?

Ülkemizde yerel yönetimlerin de hassasiyeti ile bir çok semtte akrilik basket sahası yapılmaktadır. Ayrıca özel parke zeminli kapalı spor salonları da profesyonel basketbolun vazgeçilmez alanlarıdır. Bu çok amaçlı kapalı spor salonlarında voleybol ve hentbol maçları da oynanabilmektedir.

 • Açık basketbol sahaları: Sokak basketbolu için uygun alanlardır.
 • Kapalı basketbol sahaları: Kendi içinde ikiye ayrılmaktadır.
  • Çelik konstrüksiyon kapalı saha yapımı
  • Kapalı spor salonu olarak yapımı

Zeminlerine Göre Basketbol Sahaları Yapımı

Bahsettiğimiz gibi basketbol sporunun en önemli bileşenlerinden biri zemindir. Bu konunun önemini şöyle de anlatabiliriz; eğer bir zeminde 1 santimetrelik bir çökme bile meydana gelirse, oyun ve sporcular için büyük sorunlar ortaya çıkar. Bu açıdan zemin yapımı çok önemlidir. Basketbol sahası zemini yapılırken akrilik, tartan, parke, poliüretan gibi zeminler kullanılır.

1. Akrilik Basketbol Sahası:

Akrilik zeminli sahalar bu işte en fazla kullanılan sistemlerden birisidir. Solunması uzun sürede tehlikeli olan akrilik polimeri kullanılan zeminin yapımı da fazlasıyla incelik gerektirir. Kullanışlı bir zemin türüdür.

2. Tartan Zeminli Basketbol Sahası:

Bu tür zeminlerin sistemi 2 kattan meydana gelir: Üstte EPDM tabakası kullanılarak yapılan tartan zeminde alt tabakada ise SBR granül kullanılır. Sıvı geçirgen yapıdaki bu zemin türü, her türlü parke sporuyla birlikte basketbolda da oldukça kullanılan bir zemin türüdür. Genel olarak 13 mm kalınlığında bir zemin olan tartan zemin (8 mm EPDM + 5 mm SBR granül tabaka) esnek ve dayanıklı yapısıyla da dikkat çeker.

3. Parke Zeminli Basketbol Sahası:

Modern basketbol sahalarına baktığımızda genellikle parke zemin gözümüze çarpar. Güzel tasarımıyla birlikte sporcular için yüksek enerji geri kazanımı sağlayan bu zeminlerde topun sekmesi oldukça rahat bir şekilde gerçekleşirken harcanan güç miktarı da azalır. İyi bir kayma direnci olan bu zemin daha önce de bahsettiğimiz gibi profesyonel müsabakalar oynanan neredeyse tüm sahalarda görülür.

4. Poliüretan Zeminli Basketbol Sahaları:

En alttaki beton üzerine sırasıyla zemin düzleştirici, poliüretan yapıştırıcı, rulo kauçuk, dolgu macunu, poliüretan membran ve poliüretan boya kullanılarak yapılır. Bu sahaların yapım işi yukarıda anlatılanlardan da anlayabileceğiniz gibi oldukça zahmetlidir. Kauçuk poliüretan maddenin katkısı ile yapılan bu zemin türü basketbol sahaları için önde gelen alternatiflerden biridir.

Basketbol sahası yapımında kullanılan malzemeler ve fiyatları

Basketbol sahası yapımında kullanılan malzemeler;

 • Demir konstrüksiyon ve endrüstriyel boya,
 • PVC kaplama tel örgü,
 • Aydınlatma ekipmanları,
 • Zemin boya veya malzemeleri,
 • Pota çeşitlerinden oluşmaktadır.

Bu malzemelerin temini, fiyatları ve montaj işlemleri için pazarlama ekibimizden teklif alabilirsiniz.
Basket sahası yapımı hakkında daha fazla bilgi için İletişim sayfamızdan bize mail atabilir ya da telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.