BASKETBOL SAHASI YAPIMI MALİYETİ NEDİR?

BASKETBOL SAHASI YAPIMI MALİYETİ NEDİR?

Basketbol Sahası Yapımı Maliyeti Nedir?

Basketbol sahası yapımı maliyeti çeşitli faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. Açık ve kapalı basketbol sahası ve zemin çeşitleri en önemli etkenlerden birkaçıdır. Basketbol sahası yapımı maliyetini etkileyen faktörleri sizin için ayrıntılı bir şekilde derledik.

Açık ve Kapalı Basketbol Sahası Yapımı Maliyeti

Basketbol sahası yapım maliyeti açık ve kapalı olmasına göre oldukça farklılık göstermektedir. Açık sahalar uygun maliyetleri ile dikkati çekerken kapalı basketbol sahaları farklı şekillerde ve buna göre farklı maliyetlerde yapılabilmektedir.

Açık basketbol sahası yapımı maliyeti oldukça uygundur. Etrafı 4m PVC kaplama tel örgü ile çevrilmiş olan bu spor alanları çok hızlı bir şekilde ve uygun maliyetler ile yapılabilmektedir. Genellikle toplu konut siteleri, belediyeler, oteller ve okullar tarafından tercih edilen bir yapıdır.

Açık basketbol sahalarında aydınlatma opsiyoneldir. Geceleri kullanımı olacak ise 400W halide projektörler veya 150W LED projektörlerden birisi tercih edilebilir. Genellikle 8 adet projektör yeterlidir. Kapalı sahalarda ise projektör kullanımı mecburidir. Daha ekonomik bir kurulum maliyeti için halide projektörler tercih edilebilir. Ancak elektrik tasarrufu göz önünde bulundurulduğunda LED projektörlerin kullanılması uygun olacaktır.

Kapalı basketbol sahası türlerini ele alacak olursak çelik konstrüksiyon ile kapatılmış sahalar ve kapalı spor salonu olarak inşa edilmiş betonarme veya prefabrik saha türleri mevcuttur. Çelik konstrüksiyon sahaların maliyetleri daha uygun olmaktadır. Aynı zamanda çok daha kısa sürede kurulabilirler.

Basketbol sahası zemin türleri de maliyeti etkileyen ana faktörler arasındadır. Genel alanlarda düzgün bir beton zemin bile kullanılabilir. Ancak zemin kaplama olarak artan maliyetlerine göre sıra ile akrilik, tartanzemin, poliüretan zemin kaplama ve profesyonel spor parke zemin türlerimiz mevcuttur. Dış mekanlarda akrilik zemin boya sıkça tercih edilirken kaplı spor salonlarında profesyonel olarak basketbol parke zeminlerimiz tercih edilmektedir.