EPDM KAUÇUK NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

EPDM KAUÇUK NEDİR? NERELERDE KULLANILIR?

EPDM Kauçuk Nedir? Nerelerde Kullanılır?

EPDM kauçuk nedir? Epdm’nin kullanım alanları ve genel özellikleri nelerdir? EPDM kauçuk kullanım alanları hakkında detaylı bilgiye yazımızda ulaşabilirsiniz.

EPDM Kauçuk Nedir?

EPDM kauçuk, spor salonlarından, bisiklet yollarına, elektrik kablolalarından, hortum yapımına  kadar aslında herkesin karşılaştığı bir polimer türüdür. Spor alanlarında EPDM kauçuğun kullanımı 2-3mm çapındaki granül parçaları şeklindedir. Bu granüller özel bir yapıştırıcı olan “EPDM binder” ile birleştirilir. Epdm’nin açılımı, etilen propilen kauçuğudur.

Bu kauçuk ısı, ozon, atmosfer gibi bir çok etkene karşı çok dayanıklı yapıdadır. EPDM’yi oluşturan maddeler; etilen, propilen ve dien monomendir. Bu üç madde aralarında reaksiyona girerek EPDM’yi oluştururlar. Bu karışım, farklı polimer çeşitleri ile karışabilmekte ayrıca vulkonizasyon olanağı sağlamaktadır.

Vulkanizasyon, polimerleri daha fazla dayanıklı hale getirmek için kükürt bileşikleriyle karıştırılması işlemine denir. EPDM’nin avantajlarından bir tanesi de kalitesine göre maliyetinin çok düşük olmasıdır. Bunun nedeni, yağ ve dolgu alabilme sınırının yüksek olmasıdır.

Bu madde, dielektrik özelliğine de sahiptir. Bu özelliği sayesinde yüksek voltaj ileten kablolarda yalıtkan olarak kullanılmaktadır. Hava şartlarına karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olması da, EPDM’nin kablolarda tercih edilme sebepleri arasındadır. Çok sıcak ortamlara karşı da oldukça dayanıklı olan bu madde, sızdırmazlık özelliği ile de kendine bir çok kullanım alanı bulmaktadır.

Epdm kauçuk kullanım Alanları Nelerdir?

EPDM’nin kullanıldığı sektörler sıralandığında; tatami, yapı sektörü, ambalajlama, parça kaplama, spor ve denizcilik öne çıkmaktadır. Yapışma özelliği zayıf olduğu için tekstilde tercih edilmezken, farklı etmenlere karşı (ozon, atmosfer, ısı, su) dayanıklılığı nedeniyle, en çok dayanıklı malzeme üretiminde kullanılmaktadır.

Dielektriklik özelliği sayesinde daha önce bahsettiğimiz gibi yaygın bir şekilde elektrik kablosu üretiminde yalıtım maddesi olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Bunun yanı sıra hortum ve tüp yapımında da kullanılabilmektedir. EPDM’nin bilinen diğer kullanım alanları ise tenis kortları, rekreasyon ve rehabilitasyon merkezleri ,fitness salonları ile ses ve ısı izolasyonu uygulamalarıdır. Spor zeminlerimizi linkten inceleyebilirsiniz.

Spor amaçlı kauçuk zemin kullanımı:

  • Tartan pistleri için granül kauçuklar kullanılır,
  • Karo, parke ve rulo kauçuk zeminler yapımında kullanılır,
  • Basketbol sahası zeminleri yapımında kullanılmaktadır,
  • Tenis kortu zeminleri yapımında sıkça tercih edilir,
  • Çocuk oyun alanları zemilerinde esneklik sağlamak için kullanılır.

Dizayn Kauçuk markamıza ait sitemizden diğer kauçuk zeminler ile ilgili çeşitli ek bilgiler edinebilirsiniz.