TENİS KORTU ÖLÇÜLERİ NEDİR?

TENİS KORTU ÖLÇÜLERİ NEDİR?

Tenis Kortu Ölçüleri Nedir? Boyutlar ve Tam Saha Ölçüleri

Tenis kortu ölçüleri için dünya genelinde belirlenmiş sabit rakamlar mevcuttur. ITF’nin belirlediği bu boyutlar resmi müsabakalar için sabittir. Ancak standart olmayan ölçülerde sahalar da sitelere, okul bahçelerine, otellere ve özel kullanım amaçlı yapılabilmektedir.

Tenis kortları zemin yapılarına göre;  toprak, asfalt, beton, akrilik, tartan, sentetik çim ve doğal çim sahalar olmak üzere çeşitlere ayrılır. Tenis kortu yapımı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Zemin malzemesi ne olursa olsun, tenis maçlarının geçerli sayılabilmesi için tenis kortlarının uluslararası ölçülere sahip olması gerekmektedir. Kortların tasarımı yapılırken genellikle çiftler müsabakası baz alınır. Federasyon tarafından belirlenen standart ölçüler yazımızda detaylandırılmıştır, aşağıda tam rakamları bulabilirsiniz.

Standart Tenis Kortu Ölçüleri Nedir?

Tenis kortu uzunluğu 23,77 m ve genişliği 10,97 m olmak üzere dikdörtgen şeklindedir. Bu ölçüler tenis topunun oyunda kaldığı alanı ifade eder. Kenarlardaki boşluklar ayrıca belirtilmiştir.

Kortun tam ortasından 1,07 m yükseklikteki iki adet direğe asılı olan bir file geçmelidir. Orta yüksekliği 0,91 m ve uzunluğu 12,80 m olması gereken file, topun içinden geçemeyeceği kadar küçük deliklere sahip ve gergin olmalıdır. Ağın asılı olduğu çelik telin veya kordonun çapı en fazla 0,8 cm, file bandının genişliği ise en fazla 5 cm olarak belirlenmelidir. Çelik tel, her iki yanından da aşağıya doğru en az 5 cm ve en çok 6,35 cm olacak şekilde tasarlanmalıdır.

Tek oyun sahası için bazı özellikler değişiklik göstermektedir. Sahanın eni 8,23 m ve file uzunluğu 10,06 m olmalıdır. Tek oyun sahası her iki yandan 1,37’şer metre daha dardır.

Sahayı çevreleyen arka çizgilerin genişliği 10 cm, yan ve diğer çizgiler ise 2,5-5 cm arasında tercih edilmelidir. Fileye paralel olarak 6,40 m mesafede servis çizgileri yer almalı, bu çizgiler arka çizgiye 5,49 m uzaklıkta olmalıdır. Servis çizgileri ve yan çizgiler arasında kalan alan bir çizgi ile iki eşit parçaya bölünerek servis sahaları oluşturulmalı, orta servis çizgisi adı verilen bu sınırın eni de 5 cm olmalıdır. Servis çizgisiyle aynı hizada, orta çizgilere dik gelen noktalar orta işareti olarak adlandırılır ve standart ölçüleri, en 5,08 cm ve uzunluk 10,16 cm olacak şekildedir.

Tenis kortu ölçüleri için arka ve yan boşluklar ise şöyledir; arka çizgi ile kortun en dış sınırı arasında bırakılan mesafe en az 6,40 m, saha yanlarında bırakılan mesafe ise en az 3,66 m olmalıdır.