HALI SAHA YAPIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

HALI SAHA YAPIMI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Halı Saha Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Halı saha yapımı hakkında bilinmesi gerekenler çok detaylı ve uzun bir liste olarak nitelendirilebilir. Dizayn Spor olarak tecrübelerimizi siz bu yazıda özet olarak aktarmaya çalışacağız. Bu konuda daha detaylı bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.

Halı Saha Yapımı Çeşitleri Nelerdir?

Halı saha çeşitleri üç ana kategoride toplanmaktadır; profesyonel suni çim sahalar, açık halı sahalar ve kapalı halı sahalar.

1- Profesyonel Suni Çim Halı Sahalar: futbol müsabakaları ve antrenman amaçlı kurulur

2- Açık Halı Sahalar: ticari amaçlı olarak kurulur

3- Kapalı Halı Sahalar: ticari amaçlı olarak kurulur

Bu saha çeşitleri her başlık altında da çeşitlenmektedir. Örneğin kapalı halı sahalar branda kaplama, sac kaplama ve PVC panel kaplama olarak da kendi içinde üçe ayrılmaktadır. Kapalı halı saha yaptırırken bölge ve iklim şartları göz önünde bulundurularak seçim yapabilirsiniz.

Bölgenizdeki iklim şartlarına en uygun kapalı halı saha türünü öğrenmek için bizi arayabilirsiniz: +90 212 534 76 77

Kapalı halı saha kurulumu ile ilgili daha çok bilgi almak için lütfen linki tıklayın.

Profesyonel sentetik çim zeminli futbol sahaları da kendi içerisinde üçe ayrılmaktadır; sertifikasız sahalar (antrenman için kullanılabilir), Fifa 1 Star Sertifikalı ve Fifa 2 Star sertifikalı suni çim sahalar olarak sıralayabiliriz. Fifa 1 ve 2 Star sertifikalı sahalarımızda profesyonel futbol müsabakaları oynanabilmektedir.

Halı Saha Yapımında Kullanılan Suni Çim Çeşitleri Nelerdir?

Halı saha yapımı için kullandığımız suni çim çeşitleri kendi üretimimiz olan özel futbol serisine dahil olan ürün gamımızdır.

Futbol sahaları için kullanılan sentetik çim modellerimiz yapısal olarak iki ana gruba ayrılır;

Fibrile Sentetik Çim Halı Modelleri: LSR-X, LSR, DuoGrass gibi modellerimiz fibrile iplik ile üretilmektedir.

Monofilament Sentetik Çim Halı Modelleri: Advantage Grass, UltraSpine Grass, Power Grass gibi monofilament ipliklerden üretilen son teknoloji çim halılarımız da mevcuttur.

Yukarıdaki futbol sentetik çim modellerimizin hepsi 3. Nesil Sentetik Çim olarak nitelendirilen en son nesil spor zeminlerindendir. Bu halılar tufting makinesi ile tam otomatik bir üretim hattından çıkmaktadır. Mıcır üzerine keçe veya şok pad serilir, üzerine sentetik çim halı serilir, içine kum dolgu ve en üst katmana da siyah SBR granül veya isteğe göre EPDM granül (gri veya yeşil olabilir) dolgusu uygulanarak esnek, futbola uygun mükemmel bir zemin oluşturulur.

Suni Çim Halı Seçimi Nasıl Yapılır?

Halı saha yapımında en önemli nokta suni çim halı seçimidir. Bir halı sahada futbol zevkini en iyi yaşatabilecek şey zemin ve iyi bir aydınlatmadır.

Futbol için sentetik çim zemin seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk faktör halının hav boyudur. Genel olarak kabul edilmiş ve bizim önerimiz olarak 55mm Sentetik Çim Halı modellerimizi öneriyoruz. Profesyonel zeminler için ise 60mm sentetik çim ve daha fazla granül dolgusu uygun olacaktır.

Halı görünümü olarak son yıllarda en popüler ürünlerimizden olan DuoGrass (fibrile) veya Advantage Grass (monofilament) çift renkli yani ofsayt çizgili ürünlerimizi önerebiliriz. Düz bir zemin görüntüsü yerine zebra desenli bir saha çok daha etkileyici bir zemine sahip olmanızı sağlayacaktır.