KAPALI HALI SAHA YAPIMI BİLİNMESİ GEREKENLER

KAPALI HALI SAHA YAPIMI BİLİNMESİ GEREKENLER

Kapalı Halı Saha Yapımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kapalı halı saha yapımı hakkında bilinmesi gereken önemli püf noktalarını Kapalı Saha Uzmanı Dizayn Spor‘dan öğrenin. Öncelikle saha türüne karar vererek detaylara sonra inmek yerinde olacaktır.

Kapalı mı Açık Halı Saha mı?

Halı saha yaptırmadan önce ihtiyacınızı belirlemeniz gerekiyor. Çok yağmur ve kar alan bölgelerde kesinlikle kapalı halı saha yapımı öneriyoruz. Kış şartlarının belirleyici olduğu bölgelerde açık halı sahalar doğal olarak daha az iş yapabilmektedir ve bu da yıllık manada on binlerce TL zarar anlamına gelir. Kapalı halı sahalar, yapılan ekstra masrafları fazlası ile çıkarmaktadır. Ancak mevsimlerin çok yumuşak geçtiği batı ve sahil bölgelerinde, açık halı sahalar da tercih edilebilir.

Kapalı Halı Saha Çeşitleri Nelerdir?

Kapalı halı saha yapımı hakkında bilinmesi gereken en önemli şeylerden birisi de çeşitleridir. Kapalı sahaları genel olarak üç ana kategoride inceleyebiliriz;

1- Brandalı kapalı halı saha yapımı: En çok tercih edilen kapalı halı saha türüdür.

2- Sac kaplama kapalı halı saha yapımı: Kar yükü alan bölgelerde sağlamlık demektir.

3- PVC kaplamalı kapalı halı saha yapımı: Sağlamlığın yanında görsel performans da sağlar.

Yukarıdaki kaplama türlerine göre kapalı sahaları incelediğimizde; tercihlerde görselliğin yanında kış şartlarının da göz önünde bulundurulması gerektiği açıktır.

Kapalı Halı Saha Demir Konstrüksiyonu Nasıl Olmalıdır?

Bu gibi çelik konstrüksiyon kullanılan alanlarda, sağlamlığı görsellikten öncelikli olarak ele almak gerekir. Görsellik önde tutulduğu ve / veya maliyetten kaçınıldığı için yapılan projeler çökebilmektedir. Maalesef ülkemize bunun birçok örneği yaşanmıştır.

Statik Projeli Kapalı Halı Saha Yapımı:

Statik projeli saha yapımı ülkemizde neredeyse sadece devlet işlerinde uygulanmaktadır. Dizayn Spor olarak, bizzat kendi ekibimiz içerisinde görev verdiğimiz inşaat mühendislerimiz ile müşterinin isteğine göre statik proje çizerek, yapılabilecek en sağlam sahaları inşa etmekteyiz.

2017 yılında İstanbul’da 3 adet statik projeli kapalı halı saha işi ekibimiz tarafından tamamlanmıştır. 

Sahanın Demir Tonajı Ne Kadar Olmalı?

Statik projeli normal ölçülerde bir kapalı halı sahanın çelik tonajı yaklaşık 70-80 ton  civarında olurken statik projesiz sahalar 30 ton  civarındadır. Statik projelerinden kaçındığı gibi, yanlış rekabet anlayışıyla bazı üstlenici firmalar, çelik kullanımında 20 tonun altına dahi düşebilmektedir. Aman dikkat; bu projeler yıkılmaya mahkumdur.