SUNİ ÇİM FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR?

SUNİ ÇİM FİYATLARI NEYE GÖRE DEĞİŞİR?

Suni Çim Fiyatları Neye Göre Değişir?

Suni çim fiyatları genel olarak 4 etmene göre değişmektedir. Bu etmenler; sahanın ölçüsü, hav boyu, iplik türü ve kullanılan yan malzemelerdir.

Suni çim halı denildiğinde akla ilk gelen kullanım alanı futbol sahaları olmasına rağmen, suni çim halılar bahçeler ve balkonlarda da dekoratif amaçlı kullanılmaktadır. Yalnızca işletmelerde değil, evlerin balkon, bahçe ve teraslarında ve çocuk oyun alanlarında da suni çim halılar tercih edilmektedir. Kullanım kolaylığı ve dayanıklılığı açısından her geçen gün yaygınlaşan suni çim halıların fiyatları bazı faktörlere göre değişkenlik göstermektedir.

Suni çim fiyatları için bu faktörler:

1. Suni Çimin Metrekaresi (Ölçüsü):

Suni çim halılar fiyatlandırılırken genellikle metrekare bazında hesap yapılmaktadır. Bu sebeple, suni çim fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında suni çim halının boyutu gelmektedir.

Toptan suni çim fiyatları için lütfen İletişime geçiniz!

2. Hav Boyu:

Hav boyu terimi, suni çimlerin toplam yüksekliğini ifade etmek için kullanılmaktadır. Piyasada 6-60 mm arasında hav boyuna sahip sentetik çim bulmak mümkündür. Kullanım amaçlarına göre tercih edilecek suni çimin hav boyu da değişiklik göstermektedir. Daha dayanıklı olmasını istiyorsanız yüksek hav boyuna sahip sentetik çim tercih etmeniz gerekmektedir. Çok fazla dayanıklılık gerektirmeyen,  dekoratif amaçlı kullanılacak suni çimlerin ise hav boylarının yüksek olmasına gerek yoktur. Hav boyuna bağlı olarak fiyatlar da doğru orantılı artış göstermektedir.

3. İplik Türü: Fibrile & Monofilament

Suni çim halıların fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biri de kullanılan iplik türüdür. Suni çim yapımında kullanılan iplik türleri, hem dış görünüşte hem doku dolgunluğunda belirleyici olmaktadır. Fibrile ve monofilament gibi çeşitleri bulunan iplik türlerinin üretim aşamasında kullanım miktarı da fiyatların değişiklik göstermesine sebep olmaktadır.

4. Kullanılan Yan Malzemeler:

Suni çim halılar istenilen boyut ve özelliklerde üretildikten sonra, ürünlere, kullanıma hazır hale gelebilmeleri için farklı işlemler uygulanmaktadır. Suni çimler zemine döşenirken havlar arasına dolgu malzemeleri yerleştirilir. Bu dolgu malzemelerinin başta SBR ve EPDM olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. Kullanılacak olan kum ve granül dolgunun miktar ve çeşitleri de fiyatların değişmesine sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra suni çimleri yapıştırmak için tercih edilecek olan özel yapıştırıcılar da fiyatı etkileyen faktörlerden biridir. Genellikle montaj için de ücret talep edilmektedir fakat bu ücretler, firmalara göre değişiklik göstermektedir.

Suni çim halı fiyatları hakkında daha geniş bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz!