BASKETBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ

BASKETBOL SAHASI ÖLÇÜLERİ

Basketbol Sahası Ölçüleri

Basketbol saha ölçüleri profesyonel müsabakaların oynanacağı sahalarda FIBA tarafından 28m x 15m olarak açıkça belirtilmiştir. Dünyanın çeşitli yerlerinde ve sokak basketbolu gibi amatör spor alanlarında ise basketbol sahası ölçüleri değişkenlik gösterebilmektedir.

FIBA Basketbol Sahası Ölçüleri Nedir?

FIBA (Uluslararası Basketbol Federasyonu) tarafından yayınlanan Basketbol Kuralları PDF dokümanında profesyonel basketbol maçlarının oynanacağı bir kapalı spor salonu zeminin tam ölçüleri 5-9. Sayfalar arasında verilmiştir. Türkiye’de ve dünya genelinde bu ölçüler esas alınmaktadır. Basketbol sahalarının futbol sahalarındaki gibi çok çeşitli aralıklarda birkaç metre büyüme ve küçülme durumları yoktur; 28m x 15m ölçülerinde yapılır (internette bazı kaynaklarda 28x14m olarak yazılmıştır, dikkate almayınız).

Basketbol sahalarının tamamen sabit bir şablonu vardır. Sadece NBA saha ölçülerinde bir farklılık mevcuttur.

Dizayn Spor olarak özellikle yaptığımız parke zeminli basketbol sahası ölçüleri için FIBA’nın belirlediği standartları kullanmaktayız. Uluslararası Basketbol Federasyonu’nun vermiş olduğu ölçülerin şablonu aşağıdaki gibidir:

Yukarıdaki ölçüler profesyonel basketbol müsabakaları için bütün dünyada geçerlidir, Sadece NBA sahalarının ölçüleri yarım metre kadar büyük olacak şekilde standardize edilmiştir.

Basketbol oyun alanı yukarıda görüldüğü gibi bir orta çizgi ile ikiye ayrılır. Orta çizginin tam ortasında da orta yuvarlak denilen daire mevcuttur. Basketbol oyun alanının 15m’lik kısa kenar çizgilerinde birer pota bulunur. Potalar kenar çizgilerinden 1,2m içeride olacak şekilde konumlandırılır. Basketbol pota ölçüleri 1,8m x 1,2m boyutlarındadır. Pota üzerinde, yerden 3,05 metre yükseklikte olacak şekilde 45cm çapında özel fileli bir sepet bulunur.

NBA Saha Ölçüleri Nedir?

NBA ve Avrupa basketbolu arasındaki en önemli farklardan birisi de ölçülerdeki farklılıktır. Burada oyun alanı ölçülerinde çok büyük değişliklik olmasa da üçlük çizgisi konumunda yaklaşık yarım metre gibi bir fark vardır ki bu da NBA’i daha zor ve zevkli yapan faktörlerden birisidir.

Oyun alanı ölçüleri NBA’de 94 feet (28,65m) uzun kenar ve 50 feet (15,24m) kısa kenar olarak belirlenmiştir.

Avrupa basketbolunda ve uluslararası basketbolda üçlük çizgisi karşıdan 6,75m ve köşelerden ise 6,6m uzaklıkta olacak şekilde. NBA’de üçlük çizgisi karşıdan 7,239m ve köşelerden 6,706m olacak şekilde çizilmektedir. Yani üçlük çizgisi Amerikan basketbol liginde tam 48,9cm daha uzaktadır.

Diğer Basketbol Sahalarının Ölçüleri

Yukarıdaki standart ölçüler baz alınarak sahalar yapılabilir ancak her yerde alan müsait olmayabilir. Sokak basketbolu için daha küçük sahalar yapılabilmektedir. Aynı şekilde okul bahçesine yapılan basketbol saha ölçüleri de çeşitli yaş gruplarına uygun olması açısından hem oyun alanı hem de pota yüksekliği bakımından daha küçük olarak yapılmaktadır. Bu gibi alanlarda basketbol sahası yapımı için belirli ölçüler yerine uluslararası standartlar ile orantılı ölçüler kullanarak saha yapısını bozmamaktayız.

Kaynak: http://www.fiba.com/